Strefa dobrych cen
Diamine Inkvent Calender 2022 – Kalendarz Adwentowy
Diamine Inkvent Calender 2022 – Kalendarz Adwentowy
450,00 zł 300,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
O Warsztatach
O kaligrafii słów kilka...
 
Kaligrafia to wielka przygoda w świat liter, która zaczyna się na kartach manuskryptów, starych dokumentów, starodruków i ciągnie się przez wieki aż po współczesną zabawę formą i kolorem. Stare rzemiosło, które dziś urosło do rangi sztuki, niesie ze sobą poszukiwania harmonii, wyciszenia w procesie twórczym oraz niezwykłe piękno w tworzeniu własnych wersji zapisów odręcznych wyrażonych w cytatach, wierszach czy listach.

Zajęcia z kaligrafii przede wszystkim odczarowują mit “pisanie jest nudne”. Pisanie wspiera koncentrację, poprawia pamięć, działając jednocześnie relaksująco. Mówi się o sztuce pisania, że jest doskonałym treningiem uważności, opanowania i pokory. Osiągane rezulaty znacząco wpływają na poprawę samooceny, ma zatem działanie przeciw depresyjne i poprawia nasz wewnętrzny stan emocjonalny. Nadto pisanie stymuluje połączenia synaptyczne angażując te części mózgu, które odpowiedzialne są za przetwarzanie informacji leksykalnych, ośrodek mowy oraz ośrodek orientacji przestrzennej. Operowanie piórem lub innym narzędziem wspiera koordynację ruchów mięśni i motorykę małą. Kaligrafia to też wielka radość i przyjemność tworzenia, pisząc starannie słowa kontemplujemy je, a przekazowi, które niosą dajemy duszę.

 
“ZAKOCHAJ SIĘ W KALIGRAFII” jest propozycją cyklu spotkań wokół tej pięknej sztuki. Poziom trudności jest dostosowany do różnych grup wiekowych a sama oferta obejmuje około dwudziestu różnych krojów pisma ręcznego, zabawy formą litery oraz opowieści i anegdoty.
 
Cykl spotkań opartych na zabawie literą - zarówno kształtami, formami, kolorami, jak i mnogością narzędzi i  materiałów. Zapraszamy do zapoznania się z bardzo szeroko rozumianym światem pisma ręcznego. Spróbujemy prostych krojów, takich jak średniowieczna uncjała, renesansowa italika, czy wczesna rustyka, kroje gotyckie i ich współczesne wersje, a także angielską kursywę. Proponujemy także przygodę ze światem Tolkiena, czyli językiem elfickim i jego zapisami (kodowanie). Pracujemy na materiałach sprawdzonych, o wysokiej jakości.
 
Do dyspozycji mamy około dwadziestu krojów m.in.
  • jako pierwszy stopień trudności: rustyka, uncjała, italika (starożytny Rzym, średniowiecze, renesans);
  • jako kroje rozwijające motorykę: półuncjała, tekstura, fraktura, polska kursywa gotycka, rotunda, fraktura, bastarda;
  • najtrudniejsze style pisma ręcznego (stalówka ostra) copperplate i jego odmiany, italika z floraturami (stalówka ścięta);
  • kaligrafia elficka wg. J.R.R. Tolkiena, kodowanie w języku elfickim z języka angielskiego oraz odpowiedni zapis stalówkami;
  • kaligrafia współczesna brush pen, hand lettering, wykorzystanie akwareli;
  • zajęcia z tworzenia własnych krojów pisma - ogranicza nas jedynie wyobraźnia - spróbujemy stworzyć nowe, własne style i nadać im harmonię oraz określić ich ramy.
Na zajęciach opowiemy o tym barwnym, fascynującym świecie liter i pisma ręcznego. Przybliżymy ciekawe historie związane z kaligrafią, a także rzucimy garść faktów by wzbogacić wiedzę historyczną.
 
Zajęcia są oparte o czerpanie radości z pisania oraz o możliwość wypróbowania czym jest sama kaligrafia w jej wielu z niezliczonych wariacji.
 
*
Tematyka zajęć:
- kartki świąteczne, wypisywanie życzeń w ozdobnym stylu, bicie pieczęci lakowych;
- zabawy z ecolinami, brushpenami, atramentami jako wstęp do kaligrafii współczesnej;
- renesansowa italika jako solidna postawa kaligrafii;
- średniowieczna uncjała - wczesnośredniowieczny wstęp do budowania liter, przygody z kaligrafią;
- tekstura gotycka - sedno gotyku, prostota zaklęta w geometrii i harmonii;
- gotycka fraktura - kobieca wersja gotyku, pełna nieoczekiwanych załamań linii, zwiewna i lekka;
- rustyka - rzymska kapitała jako piękna i pełna niespodzianek epoka przełomu antyku;
- protogotyk - łagodne przejście w dojrzałe średniowiecze;
- rotunda - esencja manuskryptów, nieoczywista prostota liter i zakręcony świat filigranowych inicjałów;
- Harry Potter - świat magiczny ujęty przez zakręty XVII/XVIII wiecznego pisma rondowego, napiszemy etykiety na eliksiry, nazwy zaklęć i bohaterów z kart powieści;
- pismo elfickie - podstawą jest krój uncjały, nauczymy się metody kodowania z angielskiego wg. metody J. R. R. Tolkiena, napiszemy złotym tuszem w kręgu;
- kaligrafia ostrą stalówką - wstęp do świata copperplate, moderny i innych krojów oparty o ostry koniec stalówki.
 
Jeśli chciałbyś skorzystać z naszych kursów wybierz jeden z proponowanych terminów: 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium